Lipozomální vitamíny od A do Z

Lipozomální vitamíny a minerály jsou novinkou na trhu s potravinovými doplňky. Díky speciální technologii zpracování se pyšní až 90% vstřebatelností. Znamená to, že komerčním vitamínům už odzvonilo? Jak lipozomální vitamíny vypadají, jak v těle působí a jsou skutečně lepší než komerční doplňky stravy? Pojďme se na to podívat podrobně. 

Nejsou vitamíny jako vitamíny

Jste zvyklí nakupovat vitamíny v lékárně nebo dokonce v drogerii? Cena takových doplňků je sice poměrně příznivá a často se za ně přimlouvá také reklama v televizi. Věděli jste však, že vstřebatelnost neboli biologická dostupnost komerčních vitamínů je maximálně 20 %?  Podle některých studií se reálné hodnoty pohybují dokonce jen mezi 3–10 %. Vitamíny v kapslích či tabletách se totiž vstřebávají až v tenkém střevě. Než ale doputují až sem, je většina prospěšných látek zničena trávicími enzymy. To znamená, že vitamíny a minerály vámi jen prosviští, aniž by udělaly nějakou službu, a následně je tělo bez milosti vyloučí.

Naproti tomu biologická využitelnost lipozomálních vitamínů dosahuje až 90 %, což je podobné jako u vitamínů podávaných nitrožilně. Poměr ceny a celkové využitelnosti lipozomálních vitamínů je více než příznivý, takže zajásá nejen vaše zdraví, ale také peněženka.

Jak vypadají lipozomální vitamíny a co se s nimi děje v našem těle?

Díky moderním technologiím dokážeme vitamíny a minerály obalit do nanočásteček tuku, tzv. lipozomů. Jedná o dvouvrstvý obal tvořený lecitinem, což je tělu vlastní látka obsažená v každé buňce. Lecitin je sám o sobě pro tělo velmi prospěšný – přispívá ke správné funkci jater, štěpení buněčných membrán, zabraňuje usazování cholesterolu a pozitivně působí na kognitivní a nervové funkce. Najdeme jej například také v mateřském mléce, kde je vstřebatelnost látek klíčová. K výrobě lipozomálních vitamínů se používá nejčastěji slunečnicový lecitin.

Ale zpátky k lipozomu. Ten si můžeme představit jako jakýsi miniaturní dopravní prostředek, který svého pasažéra (molekulu vitamínu nebo minerálu) doveze bezpečně až k cíli. Ochrana v podobě lipozomu zajistí, že nedojde ke zničení vitamínů v trávicím traktu. Lipozomy se totiž vstřebávají prostřednictvím lymfatického systému, odkud proniknou do krevního řečiště a odtud rovnou do buňky. Ta následné stráví ochrannou lecitinovou vrstvu a vitamíny tak odvedou svoji práci na tom správném místě. 

Věděli jste, že vitamíny ve formě lipozomů najdeme také v mateřském mléce?

Jaké jsou výhody lipozomálních vitamínů? 

    1. Více než 90% vstřebatelnost – díky ochranné vrstvě nedojde ke zničení vitamínů v trávicím traktu.

    1. Schopnost proniknout do celého těla – velmi malá (nano) velikost zaručuje schopnost proniknout do všech typů tkání včetně mozkové kůry.

    1. Obsah prospěšného lecitinu – lecitin je tělu vlastní látka obsažená ve všech buňkách. Přispívá správné funkci jater, krevního oběhu i nervového systému.

    1. Snadné užívání – lipozomální vitamíny jsou v tekuté formě, nemusíte si proto dělat starosti s polykáním a zapíjením tablet. Stačí nakapat na lžičku.

Jak užívat lipozomální vitamíny?

Lipozomální vitamíny jsou k dostání v tekuté formě. Jejich užívání je proto jednoduché – stačí nakapat na lžičku nebo přímo do úst. Už žádné starosti s polykáním a zapíjením tablet. Lipozomální vitamíny můžete přimíchat také do vody nebo oblíbeného nápoje, ale pozor – nápoj nesmí být horký!

Abyste zajistili maximální účinek a využití vitamínů v těle, je nejlepší rozdělit dávkování alespoň do dvou dávek denně. Můžete tedy užívat vitamíny vždy ráno a večer. Dávkování se u jednotlivých přípravků liší, proto se vždy řiďte informacemi uvedenými na obalu.

Komplexní doplňky pro pevné zdraví

Málokterá látka dokáže v těle udělat divy sama o sobě a na naše zdraví bychom měli pohlížet vždy komplexně. Vitamíny a minerální látky fungují nejlépe v synergii, kdy vzájemně podporují své vstřebávání a posilují účinek. 

Takový vitamín C je silný antioxidant, který se podílí na posílení imunity a správném chodu metabolismu. V kombinaci s dalšími esenciálními látkami jako je vitamín D + E, hořčík, zinek nebo jód se účinky těchto látek násobí a zvyšuje se jejich využitelnost. 

Sestavili jsme pro vás proto unikátní doplňky stravy, které vám pomohou dostat suplementaci vitamínů pod kontrolu a postarají se o vaše celkové zdraví a pohodu.

Curcumin – kurkumin v kombinaci s vitamínem C mají silné antioxidační účinky a postarají se o posílení imunity, potlačení zánětů a také pomáhají mírnit příznaky řady chronických onemocnění. Toto žluté zlato vás nabije energií a postará se o vaši celkovou pohodu.

Canac – obsahuje látky, které zajistí dostatečnou produkci glutathionu. Jedná se o silný antioxidant, který je zodpovědný za správné fungování jater a předchází oxidaci buněk, čímž tělo chrání před předčasným stárnutím.

Femina – kombinace vitamínů a minerálů sestavená speciálně pro ženy. Vysoký obsah kyseliny listové ocení nejen nastávající maminky, ale také všechny ženy, které se potýkají s nedostatkem energie nebo výkyvy nálad.

Junior – doplněk stravy pro všechny malé uličníky. Obsahuje účinné látky nezbytné pro správný růst a vývoj dětí a výrazně přispívá k posílení imunity.

Boost – přípravek pro nastartování metabolismu obohacený o glutathion. Nabije vás energií nebo pomůže zhubnout nějaké to kilo. A díky silným antioxidačním účinkům z těla vyprovodí všechny nežádoucí látky, které se v organismu hromadí při užívání běžných spalovačů tuků.

Denisa Šúmská
Denisa Šúmská